Çocuklarda Cinsel Eğitimin Ve Cinselliğin Önemi

Çocuklarda Cinsel Eğitimin Ve Cinselliğin Önemi

Çocuklar kendilerini keşfetmeye başladıkları andan itibaren cinsellik hakkındaki konuları merak etmeye başlarlar. Bu nedenle bu çağlarda ebeveynlerine konu hakkında birçok soru sorarlar. Onların bu sorularını duymazdan gelmemek, ilerideki yaşamlarında sağlıklı bir psikoloji ve cinsel algıya sahip olmaları için değer taşır.

 Çocukların Cinsellik Hakkındaki Sorularına Nasıl Cevap Verilir?

Çocukların cinsellik hakkında yönelttiği soruları cevapsız bırakmak kadar, bu soruları onların anlayamayacağı kadar detaylı açıklamak da tehlikelidir. Eğer bu konuda çocukların küçük yaşlarda akılları karışırsa, ilerleyen zamanlarda cinselliğin önemi hakkında bilinçlenmeleri mümkün değildir. Bu bilgilerden hareketle çocuklar ebeveynlere cinsellik hakkında soru sorduklarında kısa ve basit cevaplar vermek yerinde olacaktır.

 Onlara Yalan Söylenmemesi Gerekir

Çocuklar anne veya babalarına konu hakkında bir soru sorduklarında, sorunun cevabını vermek zor olsa da, onlara yalan söylememek doğru olacaktır. Akıl almayacak, saçma cevapların verilmesi, çocukların psikolojik dünyasında olumsuz etkilere neden olmaktadır. Ayrıca çocuk soruyu annesine sormuş ise soruyu annesi, babasına sormuş ise soruyu babası yanıtlamalıdır. Yani bir ebeveyne yöneltilen soru için çocuğu diğer ebeveyne yönlendirmek de doğru değildir.